Skip links

Moğolistan ikon.mn Haber

BUYANT UKHAA ATIK SU ARITMA TESİSİ

Moğolistan Ulusal haber sitesi ikon.mn’in Moğolistan’ın ilk su arıtma tesisi ve en büyük yatırımı olan projemiz ile ilgili yayınlamış olduğu haber.(Türkçe Çeviri Mevcuttur.)

Улсын төсвийн хөрөнгө оруулалтаар Барилга, хот байгуулалтын яамны “Дэд бүтэц” төслийн хүрээнд “Эйч Эн Си” ХХК нийт 33 тэрбум төгрөгөөр баригдсан байна.

HNC İnşaat Moğolistan Su Arıtma Tesisi

Цэвэрлэх байгууламжийн технологи:
Өдөрт 20,000м3 ус цэвэрлэх хүчин чадалтай энэхүү байгууламж нь шат дамжлагын хувьд 11 төрлийн нийт 14 барилгаас бүрдэх бөгөөд энэ нь 7 давхар шүүлтүүртэй.
Шүүгдэж гарсан усыг техникийн хэрэгцээнд ашиглах, лагийг дулааны аргаар боловсруулж био хий гаргаж авах ба түүнийгээ цэвэрлэх байгууламжийн дотоодын дулааны хэрэгцээг хангах, боловсруулж усгүйжүүлсэн лагийг хөрс бордох, газар тариаланд хэрэглэх боломжтой. Лагийг бүрэн боловсруулсан тул түүнийг ашиглахад эрүүл ахуйн хувьд аюулгүй.
Бүрэн автомат ажиллагаатай ба бохир усыг химийн арга, хэт ягаан туяа ашиглан халдваргүйжүүлэн 98 хувь цэвэрлэнэ. Дэлхийд инженерийн байгууламжаараа өндөрт тооцогддог технологиор баригдсан байна. Уг цэвэрлэх байгууламж ашиглалтад орсноор Улаанбаатар хотын ундны усны эх үүсвэр Туул голын усны чанарыг хамгаалах, бохир усыг зохих түвшинд хүртэл цэвэрлэснээр усны бохирдол багасах ач холбогдолтой. Ус сувгийн удирдах газартай хамтран хуучин цэвэрлэх байгууламжид хүлээн авдаг бохирыг шинэ цэвэрлэх байгууламжид шилжүүлжээ.
Хуучин ашиглаж байсан Нисэхийн цэвэрлэх байгууламжид хоногт 2,500-2,800м3 бохир усыг хүлээн авч байгаа нь байгууламжийн хүчин чадлаас хэтэрсэн, бохир усыг цэвэрлэж чадахгүй байдалд хүрчээ.

Buyant-Ukhaa dairesinin 20.000 m3 / gün kapasiteli yeni atık su arıtma tesisinin açılışı gerçekleşti. Atık su, 160.000 haneden , eski ve yeni Yarmag bölgesinden gelen atık suları temizleyebilmektedir. İnşaat ve Kentsel Kalkınma Bakanlığı bünyesindeki “Altyapı” projesi kapsamında “HNC LLC” projesi 33 milyar MNT’ye ulaştı. Atık arıtma teknolojisi: Günde 20.000 m3 su arıtma kapasiteli tesis, 7 katmanlı filtreli 11 tip etaptan oluşan 14 binadan oluşmaktadır. Teknik kullanım için filtrelenmiş su kullanımı, ısıl işlemden çamur üretmek ve biyogaz üretmek ve arıtma tesisi için evsel ısı sağlamak, toprak gübrelemede çamurun işlenmesi ve çözülmesi ve yetiştirilmesi alanlarında hizmet verebilecek. Çamur tamamen arıtıldığında kullanım için hijyenik olarak güvenlidir. Kimyasal yöntemler ve ultraviyole dezenfeksiyon ile tamamen otomatik olarak çalışmakta ve arıtılmış atık suyun % 98 temizlemektedir.Yüksek teknoloji mühendisliği üzerine kurulmuştur. Bu arıtma tesisinden yararlanılarak Ulaanbaatar’daki içme suyu kaynakları, Tuul nehrinin kalitesini koruyarak ve atık suyu uygun bir şekilde temizleyerek su kirliliğini azaltacaktır. Kanalizasyon arıtma tesisi, eski kanalizasyon arıtma tesisine yeni kanalizasyon arıtma tesisine aktarıldı. Eski kullanılan avian arıtma tesisi, tesisin kapasitesini aşan ve atık suyu temizleyemeyen, günde yaklaşık 2.500-2.800 m3 atıksu almaktaydı. https://ikon.mn/n/1fdx

www.hnc.com.tr "kullanıcı deneyimi" gibi sebeplerle "Çerezler" kullanır;
ziyaretinize devam edebilmek için kabul etmelisiniz.
Explore
Drag